Direktórium pre katechézu

Naša cena: 12,50 €

Člen SSV: 10,63 €
Obj. čislo: 15309
Na sklade
Počet strán:
328
Väzba:
pevná, šitá
Rozmer:
120 x 200 mm
ISBN:
978-80-8161-512-2
Cena e-knihy:
9 €
Formát:
PDF, EPUB, MOBI
Rok vydania:
2022

Pápežská rada na podporu novej evanjelizácie

Viac info

Nové Direktórium pre katechézu nadväzuje na dve predchádzajúce direktóriá z rokov 1971 a 1997, pričom sa najnovšie zameriava aj na dva fenomény, ktoré sú príznačné pre súčasnú dobu: prvým je proces inkulturácie, teda vzájomný prienik pôvodných kultúrnych hodnôt s kresťanskými hodnotami, druhým fenoménom je digitalizácia doby, ktorá priamo súvisí s globalizáciou. Direktórium je určené všetkým, ktorí sa svojím nezištným úsilím podieľajú na šírení katechézy v rôznych komunitách i prostrediach, a popri samotnej katechetickej činnosti sa venuje aj rôznym ďalším špecifickým oblastiam, ako je formácia katechétov, jazyk katechézy, dôležitosť rodiny či prijímanie zdravotne znevýhodnených osôb.

Ukážka z knihy

179. Zoči-voči súčasným výzvam je čoraz dôležitejšie uvedomenie si princípu vzájomnosti medzi obsahom a metódami, a to tak pri evanjelizácii, ako aj pri katechéze. Už pôvodná pedagogika viery sa inšpiruje vľúdnosťou Boha, ktorá konkrétne pozostáva z dvojitej vernosti – Bohu a človeku –, a teda z vypracovania múdrej syntézy medzi teologickou a antropologickou dimenziou života viery. Na ceste katechézy princíp evanjelizovať vzdelávaním a vzdelávať evanjelizovaním okrem iného pripomína, že prácou katechétu je hľadať a ukazovať znaky Božieho konania, ktoré sú už prítomné v živote ľudí, a zachytením sa o ne ponúkať evanjelium ako transformačnú silu celej existencie, ktorej dá plný zmysel. Sprevádzanie človeka na ceste rastu a obrátenia je nevyhnutne značené postupnosťou, pretože akt viery znamená postupné objavovanie Božieho tajomstva, otvorenie sa preň a zverenie sa mu, ktoré v priebehu času rastie.

180. Katechéza je v podstate vzdelávacia akcia. Vždy sa realizovala vo vernosti Božiemu slovu a v pozornosti a interakcii s výchovnou praxou kultúry. Vďaka výskumu a úvahám v humanitných vedách vznikli teórie, prístupy a modely, ktoré hlboko obnovujú pedagogickú prax a významne prispievajú k hlbokým znalostiam človeka, medziľudským vzťahom, spoločnosti a histórii. Ich príspevok je nevyhnutný. Vzdelávacie procesy katechézy obohacuje najmä pedagogika a didaktika. Spolu s nimi má psychológia tiež dôležitú hodnotu, predovšetkým preto, že pomáha pochopiť motivačné dynamiky, štruktúru osobnosti, prvky týkajúce sa nepohodlia a patológií, rôzne stupne vývoja a vývojové úlohy, dynamiku náboženského dozrievania a skúsenosti, ktoré otvárajú človeka pre tajomstvo posvätna. Spoločenské a masovokomunikačné vedy sú otvorené poznaniu sociálno-kultúrneho kontextu, v ktorom žije a ktorým je každý z nás ovplyvnený.

E

Strážiť zmenu dostupnosti

Ak chcete, zadajte e-mail a budeme Vás informovať o skladovej dostupnosti tohto tovaru.

Vaša emailová adresa

Upozorni ma, keď sa produkt naskladní.

Rovnako ako na vysoké štandardy kvality dbáme na zákony.
Preto je obsah tejto stránky dostupný len starším ako 18 rokov.

Mám 18+ Mám 18-