Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov 2019

Naša cena: 3,00 €

Člen SSV: 2,55 €
Obj. čislo: 15141
Vypredané
Počet strán:
56 s.
Väzba:
brožovaná
Rozmer:
120 x 200 mm
ISBN:
978-80-8161-343-2

Len o spravodlivosť sa budeš usilovať (Dt 16, 18 – 20)

Viac info

Tradičný termín konania Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov je na severnej pologuli od 18. do 25. januára. Tieto dni navrhol v roku 1908 Paul Wattson tak, aby modlitby prebiehali v dňoch medzi sviatkami sv. Petra (Katedra) a sv. Pavla (Obrátenie), čo im dodalo symbolický význam. Na južnej pologuli sú v januári prázdniny, takže cirkvi organizujú Týždeň modlitieb v inom termíne.

Texty na Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov 2019 pripravili kresťania z Indonézie. S populáciou 265 miliónov obyvateľov, z ktorých sa 86 % považuje za moslimov, je Indonézia krajinou s najväčšou moslimskou väčšinou spomedzi všetkých ostatných. Popritom však 10 % Indonézanov predstavujú kresťania rôznych tradícií. Tak podľa ľudnatosti, ako aj podľa rozlohy je Indonézia najväčšou krajinou juhovýchodnej Ázie. Patrí jej 17 000 ostrovov, žije tam 1 340 rôznych etnických skupín, používajúcich viac ako 740 miestnych dialektov. V tejto rôznosti etník, jazykov a náboženstiev sa Indonézania doteraz riadili podľa princípu gotong royong, ktorý znamená „žiť v solidarite a spolupráci“, čiže spoločne prežívať všetky stránky života, prácu, zármutky i radosti, a považovať všetkých Indonézanov za svojich bratov a sestry.

Táto vždy krehká harmónia je však dnes novým spôsobom ohrozená. Ekonomický rast, ktorý Indonézia zaznamenala v posledných desaťročiach, bol vybudovaný na kompetitívnom systéme, ktorý je v ostrom protiklade k spolupráci gotong royong. Korupcia sa prejavuje v rôznych formách. Postihuje politiku a svet biznisu, často s ničivými dôsledkami pre životné prostredie. Podkopáva zvlášť spravodlivosť a uplatňovanie zákona. Príliš často tí, čo majú podporovať spravodlivosť a ochraňovať slabých, konajú opačne. V dôsledku toho sa prehlbuje priepasť medzi bohatými a chudobnými, a tak krajina bohatá na nerastné zdroje škandalózne trpí tým, že veľká časť populácie žije v chudobe. Ako hovorí jedno tradičné indonézske príslovie: „Myš zomiera hladom v stodole plnej ryže.“

V takomto kontexte si kresťanské spoločenstvá uvedomujú svoju jednotu. Motivovaní týmito starosťami si kresťania v Indonézii uvedomili, že v ich situácii a potrebách sa im mocne prihovárajú slová Deuteronómia „len o spravodlivosť sa budeš usilovať“ (16, 18 – 20).

Materiál na rok 2019 spoločne pripravila Pápežská rada na podporu jednoty kresťanov a Komisia pre vieru a poriadok Svetovej rady cirkví.

 

Strážiť zmenu dostupnosti

Ak chcete, zadajte e-mail a budeme Vás informovať o skladovej dostupnosti tohto tovaru.

Vaša emailová adresa

Upozorni ma, keď sa produkt naskladní.