Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov 2019

Naša cena: 3 €

Člen SSV: 2,55 €
Obj. čislo: 15141
Vypredané
Počet strán:
56
Väzba:
brožovaná
Rozmer:
120 x 200 mm
ISBN:
978-80-8161-343-2
Rok vydania:
2018

Len o spravodlivosť sa budeš usilovať (Dt 16, 18 – 20)

Viac info

Tradičný termín konania Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov je na severnej pologuli od 18. do 25. januára. Tieto dni navrhol v roku 1908 Paul Wattson tak, aby modlitby prebiehali v dňoch medzi sviatkami sv. Petra (Katedra) a sv. Pavla (Obrátenie), čo im dodalo symbolický význam. Na južnej pologuli sú v januári prázdniny, takže cirkvi organizujú Týždeň modlitieb v inom termíne.

Texty na Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov 2019 pripravili kresťania z Indonézie. S populáciou 265 miliónov obyvateľov, z ktorých sa 86 % považuje za moslimov, je Indonézia krajinou s najväčšou moslimskou väčšinou spomedzi všetkých ostatných. Popritom však 10 % Indonézanov predstavujú kresťania rôznych tradícií. Tak podľa ľudnatosti, ako aj podľa rozlohy je Indonézia najväčšou krajinou juhovýchodnej Ázie. Patrí jej 17 000 ostrovov, žije tam 1 340 rôznych etnických skupín, používajúcich viac ako 740 miestnych dialektov. V tejto rôznosti etník, jazykov a náboženstiev sa Indonézania doteraz riadili podľa princípu gotong royong, ktorý znamená „žiť v solidarite a spolupráci“, čiže spoločne prežívať všetky stránky života, prácu, zármutky i radosti, a považovať všetkých Indonézanov za svojich bratov a sestry.

Táto vždy krehká harmónia je však dnes novým spôsobom ohrozená. Ekonomický rast, ktorý Indonézia zaznamenala v posledných desaťročiach, bol vybudovaný na kompetitívnom systéme, ktorý je v ostrom protiklade k spolupráci gotong royong. Korupcia sa prejavuje v rôznych formách. Postihuje politiku a svet biznisu, často s ničivými dôsledkami pre životné prostredie. Podkopáva zvlášť spravodlivosť a uplatňovanie zákona. Príliš často tí, čo majú podporovať spravodlivosť a ochraňovať slabých, konajú opačne. V dôsledku toho sa prehlbuje priepasť medzi bohatými a chudobnými, a tak krajina bohatá na nerastné zdroje škandalózne trpí tým, že veľká časť populácie žije v chudobe. Ako hovorí jedno tradičné indonézske príslovie: „Myš zomiera hladom v stodole plnej ryže.“

V takomto kontexte si kresťanské spoločenstvá uvedomujú svoju jednotu. Motivovaní týmito starosťami si kresťania v Indonézii uvedomili, že v ich situácii a potrebách sa im mocne prihovárajú slová Deuteronómia „len o spravodlivosť sa budeš usilovať“ (16, 18 – 20).

Materiál na rok 2019 spoločne pripravila Pápežská rada na podporu jednoty kresťanov a Komisia pre vieru a poriadok Svetovej rady cirkví.

 

Strážiť zmenu dostupnosti

Ak chcete, zadajte e-mail a budeme Vás informovať o skladovej dostupnosti tohto tovaru.

Vaša emailová adresa

Upozorni ma, keď sa produkt naskladní.

Rovnako ako na vysoké štandardy kvality dbáme na zákony.
Preto je obsah tejto stránky dostupný len starším ako 18 rokov.

Mám 18+ Mám 18-