Sublimitas et miseria hominis

Pápež František

Naša cena: 3,90 €

Člen SSV: 3,32 €
Obj. čislo: 4343
Na sklade
Počet strán:
28
Väzba:
mäkká, šitá
Rozmer:
120 x 200 mm
ISBN:
978-80-8161-491-0
Rok vydania:
2023

Apoštolský list Svätého Otca Františka Sublimitas et miseria hominis
pri príležitosti 400. výročia narodenia Blaisea Pascala
Edícia Pápežské dokumenty, 116. zväzok

Viac info
Apoštolský list Sublimitas et miseria hominis napísal pápež František pri príležitosti 400. výročia narodenia Blaisea Pascala. Celý život hľadal pravdu a jej stopy nachádzal najmä v oblasti matematiky, geometrie, fyziky aj filozofie. Vďaka mimoriadnym objavom sa preslávil, ale neovplyvnilo to jeho túžbu hľadať vo všetkom Boha. V storočí veľkého pokroku, ktorý sprevádzal narastajúci duch filozofického a náboženského skepticizmu, Blaise Pascal neúnavne hľadal pravdu a priťahovali ho ďalšie nové horizonty. Na konci svojho krátkeho života postavil na prvé miesto lásku k blížnemu.

Ukážka z knihy

Preto Pascal zdôrazňuje, že ak jestvuje Boh a ak človek dostal Božie zjavenie – ako to viaceré náboženstvá tvrdia – a ak je takéto zjavenie opravdivé, v ňom sa musí nájsť odpoveď, akú človek očakáva na vyriešenie protirečení, ktoré ho trápia: „Veľkosť a bieda človeka sú také zjavné, že je nevyhnutne potrebné, aby nás pravé náboženstvo poučilo, že v človeku je istý veľký princíp veľkosti, a že u neho je aj veľký princíp biedy. Okrem toho je treba, aby nám vysvetlilo tieto podivuhodné kontrasty.“ Keď si potom Pascal preštudoval veľké náboženstvá, uzavrel, že „žiadne myslenie a žiadne asketicko-mystické úkony nedokážu poskytnúť cestu spásy“, iba ak vychádzajú „z najvyššieho kritéria pravdy o sálaní milosti v duši“. Keď si Pascal predstavoval, čo by nám pravý Boh mohol povedať, napísal: „Nadarmo, ó, ľudia, hľadáte v sebe samých liek na svoje biedy. Maximálne celé vaše svetlo môže dosiahnuť pochopenie, že v sebe nenájdete pravdu ani dobro. Filozofi vám ich sľúbili, ale nepodarilo sa im to. Oni nevedia ani to, aké je vaše pravé dobro, ani aká je vaša situácia.“ 
Keď prišiel do tohto bodu, Pascal, ktorý s mimoriadnou silou svojej inteligencie skúmal ľudskú situáciu, Sväté písmo a Tradíciu Cirkvi, predstupuje pred nás s jednoduchosťou detského ducha ako pokorný svedok evanjelia. Je kresťanom, ktorý chce hovoriť o Ježišovi Kristovi tým, čo robia trocha rýchle závery, že nejestvujú konzistentné dôvody, aby sme mohli veriť pravdám kresťanstva. No Pascal zo skúsenosti vie, že to, čo sa nachádza v Zjavení, nielenže neprotirečí požiadavkám rozumu, ale prináša neslýchanú odpoveď, k akej nemôže dospieť sama od seba žiadna filozofia.

Strážiť zmenu dostupnosti

Ak chcete, zadajte e-mail a budeme Vás informovať o skladovej dostupnosti tohto tovaru.

Vaša emailová adresa

Upozorni ma, keď sa produkt naskladní.

Rovnako ako na vysoké štandardy kvality dbáme na zákony.
Preto je obsah tejto stránky dostupný len starším ako 18 rokov.

Mám 18+ Mám 18-