Pápeži v priebehu roka pravidelne vydávajú svoje stanoviská, tzv. posolstvá alebo aj videoposolstvá k významným udalostiam, rozličným príležitostiam, výročiam, k svetovým dňom, liturgickým obdobiam. Spolok sv. Vojtecha na konci každého roka prichádza so súborom vybraných posolstiev, ktoré sa roka 2018 týkajú nasledovných tém:
Posolstvo Svätého Otca Františka
- k 51. svetovému dňu pokoja 1. januára 2018
- k 26. svetovému dňu chorých 2018
- na Pôstne obdobie 2018
- k 55. svetovému dňu modlitieb za duchovné povolania 2018
- k 52. svetovému dňu spoločenských komunikačných prostriedkov 2018
- k 33. svetovému dňu mládeže 2018
- k Svetovému dňu modlitieb za ochranu stvorenstva 1. september 2018
- k Svetovému dňu migrantov a utečencov 2018 (14. januára 2018)
- k Svetovému dňu misií 2018
- k Svetovému dňu chudobných, 33. nedeľa v Cezročnom období 18. novembra 2018
Ukážka z knihy
Úryvok z posolstva k Svetovému dňu chudobných
Chudobní sú prví, ktorým je dané spoznať Božiu prítomnosť a vydať svedectvo o blízkosti Boha v ich živote. Boh ostáva verný svojmu prisľúbeniu a ani vo tme noci nedopustí, aby im chýbalo teplo jeho lásky a útechy. Predsa však je na prekonanie tiesnivej situácie chudoby potrebné, aby chudobní zakúsili prítomnosť bratov a sestier, ktorí sa o nich zaujímajú a dajú im pocítiť svoje priateľstvo a blízkosť, otvoriac bránu svojho srdca i života. Iba tak môžeme spoznať „spásonosnú silu pôsobiacu v ich živote“ a „umiestniť ich do centra putovania Cirkvi“ (apoštolská exhortácia Evangelii gaudium, 198).
Na Svetový deň chudobných sme pozvaní, aby sme konkrétne uskutočnili slová žalmu: „Chudobní sa najedia a budú nasýtení“ (Ž 22, 27). Vieme, že v Jeruzalemskom chráme sa po obrade obetovania konala hostina. V mnohých diecézach takáto skúsenosť obohatila v minulom roku slávenie Prvého svetového dňa chudobných. Mnohí ľudia spoznali teplo domova, radosť zo sviatočného stolovania a solidaritu tých, ktorí sa chceli jednoduchým a bratským spôsobom podeliť s nimi o pokrm. Bol by som rád, keby sa rovnako toho roku i v budúcnosti tento deň slávil v znamení radosti zo znovuobjavenej schopnosti byť spolu. Modliť sa ako spoločenstvo a podeliť sa o nedeľné jedlo – to je skúsenosť, ktorá nás privádza späť k prvokresťanskej komunite, ktorú evanjelista Lukáš opisuje v celej jej originálnosti a jednoduchosti: „Vytrvalo sa zúčastňovali na učení apoštolov a na bratskom spoločenstve, na lámaní chleba a na modlitbách. […] Všetci, čo uverili, boli pospolu a všetko mali spoločné. Predávali pozemky a majetky a rozdeľovali ich všetkým, podľa toho, ako kto potreboval“ (Sk 2, 42. 44 – 45).