František Život

Naša cena: 22 €

Člen SSV: 18,70 €
Obj. číslo: 4515
Predpredaj
Počet strán:
224
Väzba:
pevná, šitá
Rozmer:
130 x 200 mm
ISBN:
978-80-8161-663-1
Rok vydania:
2024

Môj príbeh uprostred dejín
V rozhovore s Fabiom Marchesem Ragonom
Edícia Profily, 30. zväzok

Viac info

„Ak sa nenaučíme plakať, čím dosvedčujeme svoju ľudskosť, nemôžeme byť dobrými kresťanmi.“
Pápež František  

Život Svätého Otca Františka jeho vlastnými očami uprostred svetových dejín. Ako vnímal Jorge Bergoglio koniec druhej svetovej vojny alebo vstup prvého človeka na Mesiac? Ako prežíval pád Berlínskeho múru a kde bol pri páde newyorských dvojičiek? Čo pociťoval v okamihoch pápežskej voľby či ako sa postavil k pandémii Covidu-19? 
Taliansky novinár Fabio Marchese Ragona vybral štrnásť kľúčových dejinných udalostí, prostredníctvom ktorých pápež František vyrozprával príbeh svojho života. 

JORGE MARIO BERGOGLIO sa narodil v Buenos Aires v Argentíne 17. decembra 1936 ako syn talianskych prisťahovalcov. Za kňaza bo vysvätený v Spoločnosti Ježišovej v roku 1969. Za pomocného biskupa ho menovali v roku 1992, v roku l998 sa stal arcibiskupom Buenos Aires a v roku 2001 bol kreovaný za kardinála. V marci 2013 ho zvolili za pápeža, čím sa stal 267. pontifexom Katolíckej cirkvi. Zvolil si meno František.

FABIO MARCHESE RAGONA sa narodil v Miláne 23. decembra 1982. Je novinárom a pracuje ako vatikanista televíznej skupiny Mediaset. Sleduje pápeža v televíznych žurnáloch Tg5, TG4, Studio Aperto a Tgcom24, kanál all-news, v rámci ktorého každú nedeľu vedie a zostavuje rubriku Stanze Vaticane. V januári 2021 uskutočnil exkluzívny svetový rozhovor s pápežom Františkom, ktorý vysielalo Speciale Tg5 a sledovalo ho päť a pol milióna televíznych divákov.

 

Ukážka z knihy

Niektoré chvíle patrili k najkrajším okamihom môjho života. Na tých prašných uličkách som aj ja našiel Pána, ktorý mi hovoril, aby som neopúšťal tieto úbohé duše. Ale boli to aj chvíle, keď som mohol počúvať ich príbehy, prijať pozvanie do ich obydlí, aby som s nimi vypil šálku mate a prehodil pár slov, ako to robia starí priatelia. Nemyslite si, že to boli vždy zábavné príbehy a že sme tam boli na to, aby sme sa trocha zasmiali. Osušil som mnoho sĺz, pretože títo ľudia žili v biede, v domoch z tehál a plechu, uprostred potulných psov, bez pitnej vody. V týchto nešťastných štvrtiach vládla kriminalita a obchod s drogami. Deti ponechané samy na seba sa už od malička zapletali do predaja drog. Prítomnosť Cirkvi tam bola veľmi dôležitá a ešte aj dnes je potrebné, aby konala prevenciu, aby predovšetkým tých najmenších orientovala na svetlú budúcnosť, vzdialenú od foriem zla, ktoré kazia dušu. Aká je dôležitá práca Cirkvi na perifériách, najmä keď tam chýba štát! Kňazi a rehoľné sestry môžu svojou prítomnosťou i svojím slovom zmeniť situáciu a pomôcť predovšetkým tým najmladším nastúpiť na správnu cestu, aby sa nechytili do nástrah dramatickej špirály, ktorá navždy zničí ich život. 
Počúvať s trpezlivosťou a otvorenou mysľou týchto ľudí, rodičov v kríze, dievčatá a chlapcov ulice, môže naozaj zmeniť veci na lepšie. Skúsil som to na vlastnej koži, počúval som a hovoril, ešte aj dnes počúvam stovky ľudí, ktorí žijú na okraji spoločnosti.
O niekoľko rokov neskôr v roku 1997 ma apoštolský nuncius prekvapil po druhýkrát. Keď sa skončil obed ako všetky ostatné, dal priniesť tortu a na prípitok fľašu šampanského. Spýtal som sa, či má narodeniny. „Nie,“ povedal, „nemám narodeniny, toto je pre vás!“ Znova som zostal zaskočený, nerozumel som. Preto dodal: „Od 3. júna budete novým arcibiskupom koadjútorom Buenos Aires.“
Tým činom som získal právo nástupníctva, keď arcibiskup odstúpi z dôvodu veku. Žiaľ, kardinál Quarracino zomrel niekoľko mesiacov po tomto menovaní, prv než dovŕšil sedemdesiatpäť rokov, kánonický vek, v ktorom sa má biskup vzdať úradu. A tak som sa 28. februára 1998 zrazu ocitol na vedúcom poste veľkej arcidiecézy porteña.
Pri vykonávaní tohto chúlostivého úradu som mal jedinú veľkú prioritu – byť v službe argentínskeho ľudu, najmä toho, ktorý sa nachádza v zajatí biedy a chudoby. Bola to výzva a veľký dar môcť prinášať evanjelium Ježiša Krista jednak mocným, často hluchým, lebo boli zaujatí inými záujmami a čoraz „tekutejšou“ spoločnosťou; jednak posledným, Pánovým obľúbencom, ktorí ma veľa naučili očami, túžiacimi po láske a všetko absorbujúcim tichom. V týchto prekrásnych dňoch som stískal zvráskavené a zranené ruky hladných ľudí, ktorí sa celé dni nedotkli jedla. Ruky, ktoré kradli, aby mali dať čo jesť deťom, ruky, ktoré hľadali pomoc, aby mohli zmeniť život a stať sa lepšími. Hladil som tváre mladých i starých, opustených na lôžku na ulici bez akejkoľvek nádeje, tváre žien, ktorým ukradli dôstojnosť, tváre vydesených otcov a tváre matiek sužovaných ľahostajnosťou. Tváre detí, ktorým ukradli budúcnosť. A vo všetkých som vždy nachádzal jediného Spasiteľa Ježiša Krista, ktorý je cesta, pravda a život.
Je to dar, všetci by to mali vedieť, všetci by to mali skúsiť. Zašpiňme si ruky, dajme zmysel svojej existencii tým, že budeme hľadať Boha uprostred chudobných, dotýkať sa ich rukami, pozerať sa im do očí. Keď sme medzi neviditeľnými našich miest, keď ich prijímame a podporujeme, máme z toho osoh a náš život sa stane lepším. Aj teraz, keď som ako pápež ďaleko od ulíc Argentíny, viem, že toto je spolu s modlitbou jediná cesta, ako po všetky dni cítiť Pánovu prítomnosť. Stačí jeden obed s chudobnými, stačí jedno stretnutie, jeden pohľad, aby sme našli potrebnú silu ísť vpred.

Strážiť zmenu dostupnosti

Ak chcete, zadajte e-mail a budeme Vás informovať o skladovej dostupnosti tohto tovaru.

Vaša emailová adresa

Upozorni ma, keď sa produkt naskladní.

Rovnako ako na vysoké štandardy kvality dbáme na zákony.
Preto je obsah tejto stránky dostupný len starším ako 18 rokov.

Mám 18+ Mám 18-