Pôvabná maľovanka, ktorá okrem oddychu pri maľovaní môže poslúžiť ako predloha na vyšívanie, je inšpirovaná tradičnou funkciou „vyšívaných násteniek“ – dekorovať a pripomínať múdrosť obsiahnutú v žalmoch. Ornamenty vychádzajú z motívov slovenských krojov a kútnych plachiet. Maľovanka obsahuje 16 ornamentov s citátmi a postup výšivky s tipmi na využitie.
Ukážka z knihy
Tradícia všitá do domova
Výšivky, ktoré poznáme aj pod názvom vyšívané nástenky alebo „kuchárky“, tradične viseli v kuchyni našich prastarých mám – na stene, pri stolíku s nádobou na vodu, nad pieckou či sporákom, pri lavičke, posteli.
Majú pôvod v Nemecku a Holandsku, odkiaľ sa koncom 19. storočia šírili do Anglicka, Švédska, Poľska, Rakúsko-Uhorska, Ukrajiny a začiatkom 20. storočia sa dostali aj do Čiech a na Slovensko. Keď „čierne“ kuchyne s otvoreným ohňom vystriedali obielené kuchyne so sporákom, do módy prišiel svetlý nábytok a gazdiné začali zdobiť priestor textíliami. Medzi motívmi vyšívaných kuchárok, ktoré mali chrániť a zdobiť stenu či zabraňovať prievanu,
prevládali tie, ktoré vyzdvihovali rodinnú pohodu, starostlivosť gazdinej o muža, domácnosť, čistotu, ale vyskytovali sa aj milostné či vtipné motívy, úryvky ľudových piesní, porekadlá, náboženské námety a citáty z Biblie. Obľúbené boli rastlinné ornamenty, zvieratá, postavičky detí a zaľúbeného páru.
Časté citáty a porekadlá:
Ty si, Bože, mojím Pánom a ja tvojím hospodárom.
Kemu sa u nás nelúbi, nech si dom lepšé zarádi.
Keď je núdza najvyššia, pomoc Božia najbližšia.
Práce v lásce konaná, zdarom býva žehnaná.
Bez božieho požehnania, márne naše namáhania.
Kde sa dobre varí, tam sa dobre darí.
Kde Slovenka varí, tam sa dobre darí.
Hosť do domu, Boh do domu.
V maľovanke Vyšívané žalmy, ktorá okrem oddychu pri maľovaní môže poslúžiť ako predloha na vyšívanie, sme sa inšpirovali tradičnou funkciou vyšívaných násteniek – dekorovať a pripomínať múdrosť, konkrétne múdrosť obsiahnutú v žalmoch. Samotné ornamenty maľovaniek vychádzajú z motívov slovenských krojov a kútnych plachiet. Touto krásou si chceme pripomínať zručnosti našich prababičiek a ich starostlivosť o rodinu a teplo domova.
Martina Jokelová Ťuchová