Veci, ktoré sa dejú v Poľsku, majú svetový význam

Naša cena: 10 €

Člen SSV: 8,5 €
Obj. čislo: 15320
Na sklade
Počet strán:
120
Väzba:
brožovaná
Rozmer:
130 x 200 mm
ISBN:
978-80-8161-553-5
Rok vydania:
2022

Nepublikovaný príhovor Jána Pavla II. Hlavnej rade Konferencie biskupov Poľska

Viac info

Jedinečný, doteraz nepublikovaný dokument mapuje stretnutie Jána Pavla II. s biskupmi počas apoštolskej cesty do rodného Poľska v roku 1979. Potvrdilo veľký záujem pápeža i celého episkopátu o dobro Cirkvi a zviditeľnilo skutočný význam fungovania kolegiality.

Spis, ktorý umožňuje pozrieť sa na historickú udalosť ucelene, poukazuje na to, s akou zrelosťou sa pápež i miestni biskupi pozerali na situáciu v Poľsku a akú veľkú zodpovednosť niesli za krajinu.

Výmena myšlienok medzi pápežom a biskupmi presviedča o tom, že nešlo iba o výmenu zdvorilostných fráz. Obe strany si totiž dobre uvedomovali vážne problémy, ktoré sa kopili pred Cirkvou a vlasťou.

Výnimočnosť tohto historického okamihu nasmerovala myšlienky prítomných do budúcnosti. Spoločne si kládli otázky: Čo trvácne zostane z tejto neobyčajnej návštevy? Zmení život v krajine na lepší?

Ukážka z knihy

Udalosť s významom presahujúcim jednu epochu

V roku 2019 uplynulo štyridsať rokov od prvej púte pápeža Jána Pavla II. do Poľska, ktorá sa konala v júni 1979. Pri tejto príležitosti vydalo Centrum myšlienok Jána Pavla II. (Centrum Myśli Jana Pawła II) so súhlasom Konferencie biskupov Poľska predtým neznámy pápežský prejav, ktorý počas tejto púte predniesol pred najužším vedením Katolíckej cirkvi v Poľsku – Hlavnou radou Konferencie biskupov Poľska. Je to významné doplnenie našich poznatkov o tejto určite veľmi dôležitej historickej udalosti. Udalosti, ktorú by jeho súčasníci mohli právom považovať za skutočne bezprecedentnú. A my dnes, z pohľadu už uplynulých posledných niekoľkých desaťročí, by sme ich mali opäť vyhodnotiť ako skutočnosť epochálneho významu.

Jasný historický význam apoštolskej cesty

Dôležitosť tejto udalosti nepochybne spôsobil predovšetkým zrejmý fakt, že to bola prvá návšteva pápeža v Poľsku vo viac ako tisícročných dejinách Poľska, návšteva pápeža, ktorý v tom čase vykonával svoju funkciu. Veď Poľsko bolo krajinou v drvivej väčšine katolíckou, pre ktorú bola počas celých jej dejín Katolícka cirkev vždy jedným z najdôležitejších referenčných bodov a jej viditeľná hlava bola jednou z najdôležitejších autorít.

Dôležitosť pápežskej návštevy silne zdôraznila skutočnosť, že iba o 13 rokov skôr, v roku 1966, pri príležitosti milénia krstu Poľska, komunistické orgány, ktoré si takúto možnosť vôbec nevedeli predstaviť, nepovolili vstup do krajiny predchádzajúcemu pápežovi Pavlovi VI., ktorého dnes Cirkev taktiež uznáva za svätého.

Prvá cesta Jána Pavla II. do Poľska bola zároveň prvou cestou Svätého Otca do komunistických krajín, čo samo osebe pútalo pozornosť vtedajších pozorovateľov nielen náboženského života, ale aj verejného života vôbec. Pretože východiská sovietskeho straníckeho vedenia, ktoré rozhodovalo o osude celého bloku komunistických štátov od konca druhej svetovej vojny, obsahovali veľavravný symbol izolácie sféry komunistického vplyvu – Berlínsky múr. Ten mal byť nepriechodnou hranicou nie iba pre osobu pápeža, ale predovšetkým pre všetok náboženský obsah, najmä kresťanský, ktorý mal podľa názoru komunistických vládcov čo najmenej narúšať fungovanie spoločností postavených na ideologických východiskách marxizmu a vytrvalo sa usilujúcich o ateizmus. Za týmto múrom sa malo natrvalo nachádzať Poľsko.

Strážiť zmenu dostupnosti

Ak chcete, zadajte e-mail a budeme Vás informovať o skladovej dostupnosti tohto tovaru.

Vaša emailová adresa

Upozorni ma, keď sa produkt naskladní.

Rovnako ako na vysoké štandardy kvality dbáme na zákony.
Preto je obsah tejto stránky dostupný len starším ako 18 rokov.

Mám 18+ Mám 18-