Pútnik svätovojtešský 2023

Obj. čislo: 99999
Na sklade
Počet strán:
160
Väzba:
brožovaná
Rozmer:
150 x 220 mm
ISBN:
978-80-8161-589-4
Prihláška SSV:
http://www.ssv.sk/prihlaska.xhtml
Rok vydania:
2022
Viac info

Exkluzívne pre členov SSV.

Tradičný obľúbený knižný kalendár na rok 2023 je venovaný osobitne životu i pôsobivej poézii svätej Terézie z Lisieux, od ktorej narodenia uplynie v roku 2023 stopäťdesiat rokov. Príspevok z pera hematologičky i biblistu pripomína výročie objaviteľa krvných skupín Jana Janského. V kalendári sa nezabúda ani na výročia spojené s dejinami Spolku svätého Vojtecha, obzvlášť na zrušenie členstva v roku 1953. Pútnik svätovojtešský predstavuje aj jubilujúcich verbistov, ktorí na Slovensko zavítali pred sto rokmi; zaostruje na literárny skvost Manzoniho román Snúbenci, reportér Pavol Kall pozýva spoznávať ručnú výrobu papiera a historik Róbert Letz ponúka reflexiu o troch desaťročiach samostatného Slovenska. Zaujímavé publicistické či duchovné texty opäť sprevádzajú básne slovenských i zahraničných poetov a krásnymi ilustráciám prispela do aktuálneho vydania akademická maliarka Táňa Svatošová-Cipárová. V čísle si na svoje prídu aj deti a lúštitelia, gazdinky potešia recepty a tipy našich predkov zo starých Pútnikov

Podielová kniha členov Spolku svätého Vojtecha na rok 2023.Recenzie

Malá poetka z Lisieux
Text: Matúš Marcinčin

Básnická tvorba svätej Terézie od Dieťaťa Ježiš a od Najsvätejšej Tváre patrí k najmenej známym stránkam jej života. Akoby ostala v tieni majstrov poézie veľkej karmelitánskej tradície, na ktorú vedome nadväzovala. Tak Terézia z Avily, ako aj Ján z Kríža predstavujú dnes vrcholy španielskej barokovej poézie. Ako hlbokí mystici sa svojimi básňami snažili vysloviť nevysloviteľné, až zastali na prahu ticha. Terézia z Lisieux sa aj v poézii rozhodla pre vlastnú malú cestu.
Pred svojím vstupom do karmelitánskeho rádu nenapísala ani jednu báseň. V kláštore sa básnickej tvorbe venovala spravidla len na žiadosť svojich spolusestier, málokedy napísala niečo spontánne z vlastnej vôle. Terézii sa písanie nikdy nestalo cieľom samým osebe. Básnická tvorba bola pre ňu len jednou z foriem služby druhým. Najčastejšie predstavovala originálny dar pri príležitosti životných či rehoľných výročí ostatných sestier v kláštornej komunite. Dohromady je autorkou približne šesťdesiatich básní rôznej umeleckej hodnoty. Prínos Teréziiných veršov často spočíva vo vzájomnom dopĺňaní sa s jej vlastným životopisom, ktorý nazvala príznačne Dejiny duše. Svojimi básňami odkrýva zákutia a záhyby vlastného vnútra. Volí si zrozumiteľný spôsob a prístupnú formu. V dialektickom kontraste so svojimi veľkými karmelitánskymi predchodcami sú všetci spolu vzácnym a originálnym znakom katolíckeho univerzalizmu, ktorý dokáže obsiahnuť celé univerzum – aj to poetické.

Strážiť zmenu dostupnosti

Ak chcete, zadajte e-mail a budeme Vás informovať o skladovej dostupnosti tohto tovaru.

Vaša emailová adresa

Upozorni ma, keď sa produkt naskladní.

Rovnako ako na vysoké štandardy kvality dbáme na zákony.
Preto je obsah tejto stránky dostupný len starším ako 18 rokov.

Mám 18+ Mám 18-