Oslobodiť slobodu

Joseph Ratzinger – Benedikt XVI.

Naša cena: 20 €

Člen SSV: 17,0 €
Obj. čislo: 4393
Na sklade
Počet strán:
232
Väzba:
brožovaná
Rozmer:
150 x 220 mm
ISBN:
978-80-8161-541-2
Rok vydania:
2023

Viera a politika v treťom tisícročí
Edícia Theologica, 3. zväzok

Viac info

Vybrané texty Josepha Ratzingera na tému „viera a politika“ sa zame­riavajú na jednu z veľkých tém, ktorá sa tiahla celou intelektuálnou a ľudskou cestou Benedikta XVI. S odstupom tridsiatich rokov nás toto dielo vedie nielen k pochopeniu prítomnosti a nájdeniu solídnej orientácie do budúcnosti, ale je aj zdrojom inšpirácie pre politickú činnosť.
 

Ukážka z knihy

Obraz ukrižovaného Krista, ktorý je centrom liturgie Veľkého piatku, ukazuje celú vážnosť utrpenia, blúdenia a hriechu človeka. A predsa sa počas storočí dejín Cirkvi vnímal ako obraz útechy a nádeje. Isenheimský oltár od Matthiasa Grünewalda, možno najdojemnejší obraz kríža v celom kresťanstve, sa nachádza v kláštore antoniánov, kde ošetrovali postihnutých strašnými epidémiami, ktoré v neskorom stredoveku bičovali Západ. Ukrižovaný je vyobrazený ako jeden z nich, celé telo má pokryté ranami a hrčami, symptómami moru, čo bola najtemnejšia choroba tých čias. Splnili sa na ňom slová proroka: je pokrytý našimi ranami. Mnísi sa modlievali pred týmto obrazom so svojimi chorými, ktorí nachádzali útechu, keď videli, že Boh v Kristovi trpel spolu s nimi. Tento obraz im hovoril, že práve vďaka ich chorobe sú takí istí ako ukrižovaný Kristus. On, postihnutý rovnako ako oni, sa zjednotil so všetkými tými, ktorých v dejinách zasiahlo toto nešťastie. Vo svojom kríži prežívali prítomnosť Ukrižovaného a prostredníctvom svojho utrpenia sa cítili ukotvení v Kristovi, a tak ponorení do hlbín večného milosrdenstva. Svoj kríž vnímali ako svoje vykúpenie.

V dnešných časoch prežívajú mnohí ľudia hlbokú nedôveru voči myšlienke vykúpenia. Nasledujúc Karla Marxa ju považujú za „utešujúcu“ tvárou v tvár pozemským slzám, za útechu v nebi, pretože sa nič nemení na biede sveta. Zostáva taká istá, v konečnom dôsledku v prospech tých, ktorí majú záujem udržať status quo. Namiesto útechy požadujú zmenu, ktorá vykupuje tým, že odstraňuje bolesť. Nie vykúpenie pomocou bolesti, ale oslobodenie sa od bolesti – toto je ich heslo. Nie čakanie na Božiu pomoc, ale humanizácia človeka pomocou človeka – toto je nová výzva. V tomto bode možno, prirodzene, hneď namietať, že ponúkané alternatívy sú nepravé, pretože je úplne zjavné, že antoniáni nevideli v Kristovom kríži dôvod oslobodiť sa od konania diela zameraného na organizovanú pomoc ľuďom. Antoniáni vo svojich 369 nemocniciach roztrúsených po celej Európe realizovali sieť pomoci, v ktorej Kristov kríž brali ako praktickú výzvu hľadať Krista v trpiacom človeku a liečiť jeho zranené telo – a teda meniť svet a poskytovať úľavu v bolesti. Možno sa preto opýtať, či dnes tomuto hlasnému dovolávaniu sa humánnosti a humanizácie zodpovedá reálny impulz slúžiť a pomáhať tak ako v minulosti. Niekedy máme dojem, že sa chceme oslobodiť od tejto úlohy, ktorá sa pre nás stala príliš namáhavá, a preto o nej aspoň veľmi hlasno hovoríme. V každom prípade už dnes žijeme tak, že vo veľkej miere na úlohu slúžiť zamestnávame ľudí z chudobnejších krajín, lebo v našich národoch ochota slúžiť príliš zoslabla. No treba sa sa zamyslieť nad tým, ako môže žiť spoločenský organizmus, v ktorom zlyhal životný orgán a ktorý ešte dlho nemožno nahradiť transplantáciou. 

Strážiť zmenu dostupnosti

Ak chcete, zadajte e-mail a budeme Vás informovať o skladovej dostupnosti tohto tovaru.

Vaša emailová adresa

Upozorni ma, keď sa produkt naskladní.

Rovnako ako na vysoké štandardy kvality dbáme na zákony.
Preto je obsah tejto stránky dostupný len starším ako 18 rokov.

Mám 18+ Mám 18-