Príspevky zborníka k 150. výročiu Spolku svätého Vojtecha prezentujú nielen dobu, v ktorej Spolok vznikal, peripetie, ktoré ho sprevádzali, ale aj diela, ktoré vydával, a nové pohľady naň v priereze dejinných udalostí až po súčasnosť. Zborník, ktorý zostavila vysokoškolská pedagogička Doc. Zuzana Lopatková zahŕňa príspevky renomovaných teológov, historikov, či vedeckých a vysokoškolských pracovníkov (V. Judák, V. Rábik, R. Ristovská, Z. Lopatková, M. Dobrotková, M. Katuninec, P. Jakubčin, P. Zvara, I. Šulík).
Ukážka z knihy
ZÁSAHY VOČI SPOLKU SVÄTÉHO VOJTECHA V OBDOBÍ FEBRUÁROVÉHO PREVRATU
Mgr. Pavol JAKUBČIN, PhD.
Spolok svätého Vojtecha sa už krátko po obnovení Československej republiky v lete 1945 dostal do „pozornosti“ predstaviteľov komunistickej strany. Vedúci funkcionári Komunistickej strany Slovenska, ktorá bola v tomto období jednou z dvoch politických strán pôsobiacich na Slovensku, prejavovali už v tomto čase prvé výraznejšie snahy o využitie Spolku ako dôležitej nábožensko-kultúrnej inštitúcie slovenského katolicizmu.
(...)
Zlom prišiel krátko po februárovom prevrate v roku 1948. Ešte koncom februára 1948 ustanovilo Povereníctvo vnútra v tlačiarni Spolku národného správcu, ktorým sa stal istý Michal Štetina. V nasledujúcich mesiacoch bola spolková tlačiareň vyňatá spod pôsobnosti Spolku a stala sa závodom tlačiarenského veľkokombinátu Pravda. Priestory tlačiarne boli od priestorov Spolku oddelené stavebnými úpravami. Začiatkom marca 1948 bola národná správa ustanovená v samotnom Spolku svätého Vojtecha.
(...)
Koncom roka 1948 pripravili štátne orgány rozsiahle obmedzenie cirkevnej tlače v celom štáte. Opatrenie bolo nazvané ako koncentrácia cirkevnej tlače a znamenalo zastavenie vydávania 47 náboženských časopisov. (...) Duchovný pastier spolu s Katolíckymi novinami zostali v nasledujúcich desaťročiach pre katolíkov jedinými oficiálne vydávanými periodikami.