Fidei et scientiae... semper fideles

Naša cena: 8,50 €

Člen SSV: 7,23 €
Obj. čislo: 15292
Na sklade
Počet strán:
240 s.
Väzba:
brožovaná
ISBN:
978-80-8161-526-9
Formát:
150 x 220 mm
Rok vydania:
2021

Zborník k 150. výročiu založenia Spolku svätého Vojtecha (1870 – 2020)

Po zakúpení zborníka k 150. výročiu založenia SSV vám dáme ako pozornosť nepredajný zborník Andrej Radlinský – v službe viery a vedy, ktorý zahŕňa prednášky z vedeckej konferencie venovanej 200. výročiu narodenia zakladateľa Spolku Andreja Radlinského 20. septembra 2017 v Trnave.

Viac info

Príspevky zborníka k 150. výročiu Spolku svätého Vojtecha prezentujú nielen dobu, v ktorej Spolok vznikal, peripetie, ktoré ho sprevádzali, ale aj diela, ktoré vydával a nové pohľady naň v priereze dejinných udalostí až po súčasnosť. Zborník, ktorý zostavila vysokoškolská pedagogička Doc. Zuzana Lopatková zahŕňa príspevky renomovaných teológov, historikov, či vedeckých a vysokoškolských pracovníkov (V. Judák, V. Rábik, R. Ristovská, Z. Lopatková, M. Dobrotková, M. Katuninec, P. Jakubčin, P. Zvara, I. Šulík).

Ukážka z knihy

ZÁSAHY VOČI SPOLKU SVÄTÉHO VOJTECHA V OBDOBÍ FEBRUÁROVÉHO PREVRATU

Mgr. Pavol JAKUBČIN, PhD.

Spolok svätého Vojtecha sa už krátko po obnovení Československej republiky v lete 1945 dostal do „pozornosti“ predstaviteľov komunistickej strany. Vedúci funkcionári Komunistickej strany Slovenska, ktorá bola v tomto období jednou z dvoch politických strán pôsobiacich na Slovensku, prejavovali už v tomto čase prvé výraznejšie snahy o využitie Spolku ako dôležitej nábožensko-kultúrnej inštitúcie slovenského katolicizmu.

(...)

Zlom prišiel krátko po februárovom prevrate v roku 1948. Ešte koncom februára 1948 ustanovilo Povereníctvo vnútra v tlačiarni Spolku národného správcu, ktorým sa stal istý Michal Štetina. V nasledujúcich mesiacoch bola spolková tlačiareň vyňatá spod pôsobnosti Spolku a stala sa závodom tlačiarenského veľkokombinátu Pravda. Priestory tlačiarne boli od priestorov Spolku oddelené stavebnými úpravami. Začiatkom marca 1948 bola národná správa ustanovená v samotnom Spolku svätého Vojtecha.

(...)

Koncom roka 1948 pripravili štátne orgány rozsiahle obmedzenie cirkevnej tlače v celom štáte. Opatrenie bolo nazvané ako koncentrácia cirkevnej tlače a znamenalo zastavenie vydávania 47 náboženských časopisov. (...) Duchovný pastier spolu s Katolíckymi novinami zostali v nasledujúcich desaťročiach pre katolíkov jedinými oficiálne vydávanými periodikami.

Strážiť zmenu dostupnosti

Ak chcete, zadajte e-mail a budeme Vás informovať o skladovej dostupnosti tohto tovaru.

Vaša emailová adresa

Upozorni ma, keď sa produkt naskladní.

Rovnako ako na vysoké štandardy kvality dbáme na zákony.
Preto je obsah tejto stránky dostupný len starším ako 18 rokov.

Mám 18+ Mám 18-